PatentStrzelecki.eu

Egzamin na patent

Egzamin na patent sprawdza wiedzę i umiejętności strzeleckie początkującego zawodnika. Na stronie PZSS jest opublikowany regulamin, który wymienia wymogi, jakie należy spełnić, żeby zdobyć to uprawnienie.

Podstawowe wymogi dla osób ubiegających się o uzyskanie patentu strzeleckiego PZSS:

Egzamin organizują wojewódzkie związki strzelectwa sportowego lub kluby sportowe za zgodą Prezesa PZSS. Obecnie, z powodu dużej ilości chętnych ustalono limity zdających na każdy egzamin. Egzaminy odbywają się w całej Polsce, zwykle w dni wolne (sobota, niedziela). Można wybrać się na dowolny egzamin, niezależnie od tego do jakiego klubu należysz i gdzie mieszkasz.
Egzamin odbywa się jednego dnia i składa się z części teoretycznej oraz części praktycznej, czyli strzelania.

Część teoretyczna egzaminu na patent strzelecki PZSS

Składa się z testu "A,B,C" jednokrotnego wyboru (jedna odpowiedź z trzech podanych jest poprawna). Zestaw jest losowany po dwa pytania z następujących zagadnień:

  1. obowiązująca UoBiA oraz przepisy wydane na jej podstawie,
  2. zasady bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią sportową,
  3. regulaminy strzeleckie,
  4. budowa, zasady działania i dane techniczne broni do celów sportowych,
  5. przepisy kodeksu karnego dotyczące przestępstw związanych z bronią.
Na pierwsze cztery pytania (z UoBiA oraz zasad bezpieczeństwa) trzeba odpowiedzieć poprawnie. W pozostałych 6 pytaniach można zrobić nie więcej niż jeden błąd. Na udzielenie odpowiedzi jest 20 minut.

Pytania na egzaminie teoretycznym są bardzo podobne lub identyczne jak pytania zamieszczone na PatentStrzelecki.eu. Obecnie zaliczenie teorii nie stanowi żadnego problemu dla osób, które poświęcą dwa dni na przygotowanie. Wystarczy dokładne przerobienie całego zestawu pytań dostępnego na naszej stronie. Dzisiaj teorię można oblać wyłącznie przez lenistwo.

Ważne, żeby nie wkuwać pytań na ślepo. Nasz system utrudnia bezmyślne zakuwanie: przy każdym egzaminie próbnym zarówno kolejność pytań, jak i kolejność odpowiedzi w każdym pytaniu jest losowana. Zatem dobra zdawalność wymaga każdorazowo zastanowienia się nad pytaniem.

Dużo lepiej jest zachować kolejność: przeczytać wszystkie lekcje, przerobić choćby wstępnie fiszki i dopiero po sprawdzeniu na testach, gdy wynik testów wskazuje, że wiedza została zapamiętana: zaczynamy egzaminy. Większość tej wiedzy (może poza wymiarami broni sportowej) może się później przydać. Warto wiedzieć więcej na temat swoich praw i obowiązków.

Część strzelecka egzaminu na patent strzelecki PZSS

Do części strzeleckiej można podejść wyłącznie w przypadku zaliczenia egzaminu teoretycznego. Egzamin składa się ze strzelania z pistoletu, karabinu oraz strzelby. W przypadku zdawania ograniczonego patentu (co jest pozbawione sensu), zawodnik zdaje tylko wybrane dyscypliny.

Istnieje także możliwość zdawania patentu z broni pneumatycznej w przypadku pistoletu, lub karabinu. Strzelbę można zaliczać strzelając ułatwioną wersję trapa (czyli do rzutek). Więcej szczegółów w linkowanym powyżej regulaminie.
Zdecydowana większość kursantów wybiera broń ostrą. Strzelba do popperów jest znacznie łatwiejsza od rzutek, więc ten sposób zdawania także jest popularniejszy.

Różnice odnośnie egzaminów na patent w Polsce

W zależności od miejsca i klubu organizującego egzamin zasady mogą być lekko różne.

Porady praktyczne

Szykując się na egzamin na patent strzelecki najpierw sprawdź na stronie PZSSu terminy. Gdy znajdziesz dogodny termin, należy zadzwonić do organizatora -- będzie to jakiś klub strzelecki lub WZSS -- i zapytać:

  1. czy znajdzie dla Ciebie miejsce?
  2. czy na miejscu będzie lekarz medycyny sportowej?
  3. w jaki sposób strzelana jest strzelba (poppery / rzutki)?
  4. w jaki sposób strzelany jest pistolet (jednorącz / oburącz)?
  5. czy karabin jest z wolnej ręki, z pasa, czy może z podpórki? Uwaga! Podpórka może w wielu miejscach wywołać małą burzę
Jeśli nie trenowałeś strzelby do rzutków, to nie idź na egzamin z rzutków, bo nie zdasz -- trap bez przygotowania jest trudny. Jeśli nie ma innego terminu lub bardzo Ci się spieszy, przed egzaminem wykup dodatkowe szkolenie na trapie. 30-50 nabojów i kilka słów dobrego instruktora wystarczą, aby bez stresu zaliczyć strzelbę także do rzutek.

Staraj się wybierać takie egzaminy, które będą podobne do Twojego kursu w klubie i innych szkoleń, które przeszedłeś. Jeśli nigdy nie strzelałeś z broni pneumatycznej, to nie ma sensu nagle na egzaminie próbować, bo możesz sobie nie poradzić choćby z załadowaniem.
Warto zapytać ludzi, którzy byli niedawno na egzaminie, czy komisja w danym miejscu lubi strzelców i podchodzą rozsądnie, czy może lepiej znaleźć inny termin.

W całej Polsce na egzaminach wnikliwie sprawdzane jest bezpieczeństwo. Nie uda Ci się znaleźć (mam nadzieję!) komisji, która przymknie oko na łamanie lufą kątów (czyli celowanie poza miejsce bezpieczne), nieprzestrzeganie komend, przypadkowe wystrzały, czy powodowanie jakiegokolwiek ryzyka dla siebie lub innych.
To są podstawowe zasady, które musisz opanować i zawsze o nich pamiętać. Osoby, które nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa nie powinny zaliczyć patentu: potrzebują dodatkowych szkoleń i większej ilości praktyki.

Formalności przed egzaminem

Aby dopuszczono Cię do egzaminu, musisz posiadać wypełniony oraz podbity wniosek na patent. Na wniosku potrzebujesz pieczątki od lekarza oraz z Twojego klubu sportowego.

Lekarz medycyny sportowej

Lekarz medycyny sportowej stwierdza, że "stan zdrowia wnioskodawcy umożliwia bezpieczne uprawianie sportu strzeleckiego". Koszt waha się od 50 do 150 zł, a zakres badania jest różny. Czasem jest to krótki wywiad na temat Twojej historii medycznej -- jeśli nie masz poważnych problemów zdrowotnych to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś czasem wyszedł na strzelnicę.
Niekiedy lekarze potrzebują więcej danych: proszą o badania krwi, wysyłają do okulisty, itp. Warto sprawdzić opinie o danym lekarzu w internecie, żeby przejść takie badanie, które Ci najbardziej odpowiada. Niektórzy chcą wiedzieć o swoim zdrowiu jak najwięcej!

Niekiedy lekarz jest też dostępny na egzaminie na patent. Wtedy nie musisz jeździć po mieście w poszukiwaniu przychodni. Warto rozważyć i dlatego pytamy o obecność lekarza podczas zapisów na termin egzaminu. Z drugiej strony, do takiego lekarza mogą być spore kolejki, co wydłuży Twój egzamin.

Warto pamiętać, że to NIE jest to samo badanie, które przejdziesz później, przy wnioskowaniu o pozwolenie na broń. Tamto będzie dokładniejsze, droższe i zawiera także opinię psychiatry oraz psychologa.
Badanie lekarza medycyny sportowej to bardziej formalność (tak powinna być rozumiane) niż kliniczna weryfikacja wszystkich możliwych scenariuszy. Nie ma sensu wykluczać z rekreacyjnego strzelania osób, które są na tyle zdrowe, aby jeździć samochodem. Wielu lekarzy rozumie to tak samo.

Uwaga! Niektórzy lekarze medycyny sportowej mają uprawnienia do orzekania wyłącznie w stosunku do młodzieży lub np dorosłych do 23 roku życia. Zapytaj przed badaniem, czy wybrany lekarz ma odpowiednie kwalifikacje. Komisja egzaminacyjna weryfikuje pieczątkę lekarza. Osoby z orzeczeniem wystawionym przez lekarza bez uprawnienia do badania dorosłych są odsyłane na ponowne badania.

Prezes Twojego klubu

Ostatnią formalnością jest pieczątka i podpis Prezesa Twojego klubu sportowego. Zaświadcza on, że jesteś członkiem klubu minimum 3 miesiące oraz, że odbyłeś "szkolenie wstępne z posługiwania się bronią sportową" oraz zostałeś "zapoznany z obowiązującymi przepisami i regulaminami".

Warto, żeby klub rzeczywiście odpowiednio Cię przeszkolił. Wprawdzie niektórzy mają naturalny talent lub strzelali sporo z wiatrówek, ale dla większości osób zdanie egzaminu na patent bez przygotowania jest zbyt trudne. O ile zasady bezpieczeństwa i wiedzę teoretyczną można w dużej mierze poznać w domu (np poprzez PatentStrzelecki.eu), to już uzyskanie wymaganego przez PZSS skupienia wymaga pewnej ilości wystrzelonych nabojów.

Na szkoleniach Braterstwa kursanci strzelają w ciągu całego dnia na strzelnicy ponad 200 nabojów. To dosyć dużo i intensywnie -- dla niektórych za dużo -- ale warto, żeby Twój klub na naukę dla Ciebie przeznaczył np 80-100 sztuk (licząc we wszystkich trzech typach broni).

Niezaliczony egzamin i poprawki

Czasem nie uda się zaliczyć. Może miałeś gorszy dzień, może było za zimno lub gorąco, może spust był zbyt delikatny; nie udało się. Tak bywa i nie ma sensu rozpaczać.
Najważniejsze to się nie poddawać. Patent jest uprawnieniem dożywotnim i musi być w pełnym zakresie. Nie akceptujemy częściowych wyników: poprawiamy tyle razy, ile trzeba. Każdy rodzaj broni (pistolet, karabin, strzelba) daje dużo później frajdy i warto mieć możliwość posiadania ich wszystkich. Mając ograniczony patent, ograniczona będzie też licencja oraz oba pozwolenia. Nieodpuszczalne!

Możesz poprawiać patent wiele razy. Poprawka kosztuje 100 zł i jest możliwa po 7 dniach, ale nie później niż 6 miesięcy od oblanego egzaminu. Jeśli dany typ broni sprawia Ci duże problemy, warto wykupić dodatkowe szkolenie w klubie lub u instruktora. Być może Twoja poprzednia komisja była zbyt ostra, próbując na egzaminie na patent selekcjonować wstępnie zawodników do kadry wojewódzkiej? Warto się rozejrzeć w internecie za innym miejscem.

Egzaminy na patent nie przypominają egzaminów na prawo jazdy: zdać jest zdecydowanie łatwiej. Oblewa zaledwie kilka-kilkanaście procent podchodzących i to są zwykle osoby, które w ogóle się nie przygotowywały (prawie zawsze się tacy pojawią). Jeśli podejdziesz do tematu poważnie i poświęcisz 2 dni na teorię i przynajmniej 1 dzień na strzelanie, to na pewno zaliczysz wszystkie trzy dyscypliny!

Udało się: zaliczone!

Gratulacje. Najtrudniejsze za Tobą. Teraz już tylko papierologia.

PZSS przerobi wyniki egzaminów na patent w ciągu kilku tygodni. Gotową decyzję nadającą Ci patent przyślą bezpośrednio pod Twój adres w ciągu 1-2 miesięcy. Termin zależy od obłożenia Związku pracą: zimą są przygnieceni tsunami wniosków o przedłużenie licencji i formalności zajmują nieco dłużej. Należy cierpliwie czekać, nie ma sensu dzwonić do nich przed upływem 6 tygodni od egzaminu.

Jak tylko dostaniesz do ręki decyzję patentową, od razu wystąp o licencję zawodniczą, wysyłając do Twojego klubu wniosek o pierwszą licencję zawodniczą. Dołączasz do wniosku podpisane na odwrocie zdjęcie, dowód opłaty 50 zł na rzecz PZSS za wydanie licencji i opłatę na Twój WZSS w odpowiedniej kwocie (w różnych WZSS są różne kwoty).
Wszystkie szczegóły na temat pierwszej licencji poda Ci Twój klub, bo to oni przekazują takie wnioski dalej do WZSS i później do PZSS.

Do zobaczenia na strzelnicy!

Na górę ↑

 

Projekt i wykonanie Braterstwo.eu